Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Що таке булінг. Його проблема.
Складна соціально-політична та економічна ситуація, яка має місце у нашій державі відображається також на освітній та інших сферах суспільного життя. Аналіз статистичних даних вказує на підвищення рівня насильства в суспільстві в декілька разів.
Підлітки є найбільш вразливою категорією суспільства. Оскільки саме в так званому перехідному віці активно формуються власна система сприйняття світу, система цінностей та пріоритетів, то діти переймають різні моделі поведінки дорослих, і, на жаль, насильство стає однією з таких моделей. Однією з найпоширеніших проблем у дитячому середовищі сьогодні є булінг.
Ч. 1 ст. 173-4 КУпАП визначає булінг (цькування), як діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Дана стаття є новелою законодавства України про адміністративні правопорушення, яка прийнята відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18.12.2018 року.
Відповідно до ст. 12 КУпАП, адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Отже, суб’єктом вищевказаного правопорушення є особи, які досягли шістнадцятирічного віку. Однак, варто також вказати на те, що діяння, передбачене частиною першою ст. 173-4 КУпАП (булінг), вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Крім того, вже вказаний КУпАП містить також ст. 184 «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей». Так ч. 3 даної норми визначає відповідальність батьків за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173 цього Кодексу.
Отже, нововведення у законодавстві України про адміністративні правопорушення мають на меті не лише притягнути до відповідальності за вчинення вищевказаного діяння, а й привернути увагу суспільства до ситуації формування особистості у підлітків, попередження скоєння ними правопорушень та наголошення на безпосередній участі батьків у житті дитини.
Варто нагадати, що на даний час Україна розвивається у європейському напрямку. Країни Європи не мають такого поняття як адміністративне правопорушення, а вищеописані діяння є кримінально карними.
Прес-служба суду