Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Наркоманія – страшне соціальне зло. Особливого занепокоєння викликає той факт, що у наркоманії – «молоде обличчя». Діти гідні того, щоб жити здоровим та яскравим життям. Адже у наркотиків, у дитячої та підліткової злочинності є альтернатива: це спорт та мистецтво, це краса та світ.
Наркотики – це не просто речовини, що наносять шкоду здоров'ю, вони стрімко та незворотньо руйнують організм, особистість людини. Навіть, так звані, легкі наркотики повністю руйнують здоров’я. Підлітки, які вживають небезпечні речовини, дуже повільно розвиваються (і не тільки розумово чи психологічно, а й фізично).
Останні роки злочини у сфері незаконного обігу наркотиків впевнено займають друге місце за поширеністю в Україні серед усіх видів злочинів. Більшість з таких злочинів складають дії щодо виготовлення, придбання та зберігання наркотичних засобі і психотропних речовин без мети збуту.
За незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту настає кримінальна відповідальність за статтею 309 Кримінального кодексу України.
Відповідно до Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори» виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин – усі дії, включаючи рафінування, підвищення в препараті концентрації наркотичних засобів, психотропних речовин, чи переробку наркотичних засобів і психотропних речовин, у результаті яких на основі наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів
наркотичних засобів і психотропних речовин одержуються готові до використання та (або) вживання форми наркотичних засобів, психотропних речовин, або лікарські засоби, що їх містять, чи інші наркотичні засоби, психотропні речовини; виробництво наркотичних засобів, психотропних речовин – усі дії, пов'язані з серійним одержанням наркотичних засобів, психотропних речовин з хімічних речовин та (або) рослин, включаючи відокремлення частин рослин або наркотичних засобів, психотропних речовин від рослин, з яких їх одержують.
У деяких випадках, коли предметом цього злочину є особливо небезпечні наркотичні засоби чи психотропні речовини, їх невеликий розмір не визначається (це стосується, наприклад, таких засобів, як героїн). У такому випадку відповідальність за ст. 309 КК України настає у разі здійснення таких незаконних дій навіть з мізерною кількістю цих наркотичних засобів. Відповідальність за ч. 1 ст. 309 КК України настає у випадку, коли розмір наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, що були предметом цього злочину, перевищує невеликий, оскільки незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту у невеликих розмірах тягне відповідальність за ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Слід мати на увазі, що розміри наркотичних засобів рослинного походження та речовин, виготовлених у вигляді витяжок, екстрактів, відварів чи інших рідин, визначаються у перерахунку на суху речовину (тобто значення має не загальний обсяг рідини, а скільки в цій рідині наркотичної речовини). Такий розмір визначається під час проведення експертизи.
Законодавством передбачені випадки, коли особа може бути звільнена від відповідальності за дії з наркотичними засобами без мети збуту.
Так, згідно з ч. 2 ст. 44 КУпАП особа, що добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які були у неї в невеликих розмірах і які вона виробила, виготовила, придбала, зберігала, перевозила, пересилала без мети збуту, звільняється від адміністративної відповідальності за дії, передбачені цією статтею.
Частиною 4 статті 309 КК України передбачено, що особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті. Вирішуючи питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності з цієї підстави, суди з’ясовують, чи дійсно особа страждала на наркоманію і потребувала лікування від неї, чи дійсно вона звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування добровільно, а не вимушено, і чи дійсно ставить за мету вилікуватися від наркоманії, а не ухилитись у такий спосіб від кримінальної відповідальності за вчинений злочин.
За злочини, передбачені ч. 1 ст. 309 КК України, призначають покарання у виді штрафу від 850 грн. до 1700 грн. або виправних робіт на строк до двох років, або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк; за такі ж дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 308, 310, 317 цього Кодексу, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах, - покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років; а за такі ж дії, вчинені із залученням неповнолітнього, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах, - позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.
Адміністративна відповідальність за дії з наркотиками передбачає накладення штрафу від 425 грн. до 850 грн. або громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Якщо особа незаконно виробляла, виготовляла, придбавала, зберігала, перевозила чи пересилала наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги з метою збуту, або незаконно їх збувала, то за такі дії настає кримінальна відповідальність, передбачена статтею 307 Кримінального кодексу України, з призначенням покарання лише у виді позбавлення волі.
У 2018 році до Буського районного суду Львівської області надійшло 12 таких кримінальних проваджень. Станом на листопад місяць 2018 року розглянуто 7 кримінальних проваджень з винесенням обвинувального вироку, відносно 5-ти триває судовий розгляд.
Дитина та її майбутнє повністю залежить від батьків, родини. Не варто покладати відповідальність за профілактичні бесіди лише на школу, вчителів, телебачення. Слід навчити дитину протистояти умовлянням спробувати «хоч разочок». Краще всього спробувати стати для свого сина або дочки самою близькою та розуміючою людиною.
Прес-служба суду