Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Кабмін затвердив новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Що змінилося?
Запроваджується ведення Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також створення системи військового обліку. Передбачається максимальна автоматизація військового обліку, забезпечення взаємодії усіх реєстрів та органів, щоб терцентри комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) могли оперативніше та простіше збирати інформацію про військовозобов’язаних. Запроваджується взаємодія між даним реєстром та порталом «Дія», що дозволить військовозобов’язаним передавати про себе інформацію. Зокрема, про зміну місця проживання. Надсилання повісток через «Дію» поки не передбачено.
Зменшується віковий поріг постановки на військовий облік. Тепер це потрібно буде робити з 16-ти ( у рік досягнення 17-ти років) і до 27-ми років. Важливо! Інші норми, відповідно до яких людину можуть мобілізувати або призвати на строкову службу, не змінюються. Це можна зробити, як і раніше, лише по досягненню особою 18-ти річного віку.
Без військово-облікового документа не прийматимуть на роботу. Роботодавці під час прийняття на роботу повинні перевірити наявність у потенційних працівників військово-облікових документів. Це стосується як державних установ, так і приватного сектору. Щороку підприємства повинні надсилати до центрів комплектування списки військовозобов’язаних.
Органи місцевого самоврядування зможуть звіряти дані військовозобов’язаних. Місцеві виконавчі органи можуть: перевіряти, чи стоїть внутрішньо переміщена особа на військовому обліку; чи збігається інформація про її місце проживання, наявна у терцентрі комплектування, з реальними даними; брати на облік громадян, які приїхали, і виключати їх з обліку; виявляти призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які не стоять на обліку.
Під обов’язковий військовий облік підпадають жінки тільки медичних та фармацевтичних спеціальностей, тобто ті, які закінчили медичні виші та фармацевтику. Жінки, які здобули таку освіту до ухвалення Порядку ( до 30.12.2022 р.) і не перебували на військовому обліку, можуть працевлаштовуватись без постановки на облік до 2026 року.
Для військовозобов’язаних, які перебувають за кордоном, Порядком встановлено, що закордонні дипломатичні установи України повинні повідомляти призовників, які стоять на тимчасовому консульському обліку, про початок призову на строкову службу, вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, повідомляти терцентри комплектування, СБУ, підрозділи зовнішньої розвідки про взяття на тимчасовий облік вищезазначених осіб. Це стосується чоловіків призовного віку від 18 до 27 років, які не мають відстрочки від служби. Також консульські установи мають сприяти поверненню військовозобов’язаних громадян на територію України у разі проведення мобілізації під час воєнного стану.